Przewodnik po stronie

Słowem wstępu

Chociaż niniejsza witryna została zaprojektowana jako dodatek do książki, nic nie stoi na przeszkodzie, aby oglądać ją bez uprzedniej lektury. Zawartość strony stanowią przede wszystkim zdjęcia pogrupowane w ponad dwadzieścia skategoryzowanych fotoartykułów (artykułów). Do tego dołączone są mapki poglądowe oraz cytaty z książki pod każdym ze zdjęć. Dzięki tak ułożonej treści, można z grubsza prześledzić wybrane fragmenty podróży albo od razu udać się do konkretnego miejsca. Aby jednak dowiedzieć się czegokolwiek na temat oglądanych tutaj miejsc i obiektów, poznać nieco historii oraz legend, a nawet porozmawiać trochę z Rosjanami, gorąco zachęcam do sięgnięcia po lekturę. Łakocie oglądane zza szyby cukierni prezentują się bardzo ładnie, ale prawdziwa przyjemność zaczyna się w momencie konsumpcji.

Uwaga!

Wydaje mi się, że strona jest dość intuicyjna, więc zaraz po przeczytaniu tej sekcji proponuję przejść do jej przeglądania. Jeśli natomiast podczas przeglądania pojawią się trudności czy wątpliwości dotyczące nawigacji, wtedy można tutaj wrócić i skorzystać z poniższych porad. Pozostałe uwagi oraz pytania dotyczące książki można kierować do autora za pomocą formularza kontaktowego.

Powrót na stronę główną


Artykuł wstępny „Wyprawa nad Wołgę”

Artykuł ten streszcza ogólny przebieg wyprawy. Klikając odpowiednie odsyłacze, można stąd przejść do strony ze wszystkimi artykułami dotyczącymi wybranego miasta.

Przejście do strony z artykułami wybranego miasta.

Kolejność artykułów

Poza trzema pierwszymi, artykuły na stronie głównej oraz kolejnych (strzałka w prawo pod artykułami) ułożone są w kolejności odwiedzania poszczególnych miast. Na stronie głównej wyświetlone są po jednym artykule z każdego miasta.

Artykuły na stronie głównej.

Wszystkie artykuły danego miasta

Ich listę można wyświetlić na kilka sposobów:

Lista artykułów wybranego miasta.
  1. Z poziomu artykułu wstępnego „Wyprawa nad Wołgę”. Przechodzimy do odpowiedniego miasta i klikamy odsyłacz „Do celu”.
Przejście do strony z artykułami wybranego miasta.
  1. Klikamy w przycisk (trzy poziome kreski) w prawym górnym rogu i z menu „Kategorie” wybieramy żądane miasto.
Wybór kategorii
  1. Jeśli jesteśmy w trakcie przeglądania któregoś z artykułów dotyczących danego miasta, przechodzimy do sekcji „Koniec”. Lista zatytułowana „Patrz też:” w sekcji „Koniec” zawiera linki do pozostałych artykułów odnoszących się do tego miasta.
Pozostałe artykuły danego miasta.

Nawigacja w obrębie artykułu

Sekcje

Każdy artykuł podzielony jest na kilka sekcji rozpoczynających się nagłówkiem. Pod każdym nagłówkiem, po prawej stronie, znajduje się poziome menu z pozycjami zawierającymi odsyłacze do pozostałych sekcji. Kliknięcie na którąś z tych pozycji spowoduje przejście do wybranej sekcji.

Nagłówek sekcji „Fotki” oraz menu poziome.

Przeglądanie zdjęć

Główną zawartością każdego z artykułów są oczywiście zdjęcia, które można przeglądać na kilka sposobów.

  1. Pobieżnie — z góry na dół — przesuwając stronę za pomocą myszki, klawiszy strzałek lub (shift i) spacji.
  1. W obrębie sekcji „Foto” przy tytule obiektu znajdują się strzałki (góra, dół), po kliknięciu na które następuje przejście do poprzedniego lub kolejnego obiektu.
Nawigacja pomiędzy obiektami w sekcji „Fotki”.

W wersji mobilnej, dla wygody użytkowania, strzałki te umieszczone zostały zaraz za opisem pierwszego zdjęcia każdego z obiektów.

Nawigacja pomiędzy obiektami w sekcji „Fotki — wersja mobilna.
  1. Z poziomu sekcji „Obiekty”. Kliknięcie na wybrany obiekt spowoduje przejście do jego zdjęcia. Po obejrzeniu zdjęcia można powrócić do sekcji „Obiekty” klikając przycisk „wstecz” (zamiast tego polecam zainstalować dodatek „gesty myszy” i korzystać z niego) i kliknąć na inny obiekt.
Kliknięcie na odsyłacz do zdjęcia obiektu.
  1. Z poziomu sekcji „Mapa”. Sprawa się ma podobnie, jak z sekcją „Obiekty”. W tym przypadku klikamy na zaznaczone na mapie punkty.
Kliknięcie na punkt przedstawiający obiekt na mapie.
  1. Przeglądanie galerii. W niektórych artykułach znajdują się grupy miniaturowych zdjęć, czyli tak zwane galerie. Po kliknięciu na którąś z miniatur wyświetla się zdjęcie w normalnym rozmiarze. Zdjęcia w obrębie galerii przeglądamy, klikając myszą na strzałki znajdujące się z lewej lub prawej strony zdjęcia albo wciskając klawisze strzałek (lewa, prawa) na klawiaturze.
Przeglądanie galerii

Przejście do innych artykułów

Należy przejść do sekcji „Koniec” i z listy „Patrz też:” wybrać inny artykuł.

Pozostałe artykuły danego miasta.